ОПИС ДОКУМЕНТУ

Доповідачі:



Олексійчук О.С. - секретар міської ради

Рішення:

Прийнято

Сесія:

XL

Скликання:

VIII

Вид:

За основу і в цілому

Номер:

59-40

Дата реєстрації:

20.12.2024

Проголосовано:

24.12.2024 11:51:53

РЕЗУЛЬТАТИ ГОЛОСУВАННЯ

  • Підтримали
    24
  • Не підтримали
    0
  • Утримались
    0
  • Не голосували
    0
  • Відсутні
    15

ПОІМЕННЕ ГОЛОСУВАННЯ ХРОНОЛОГІЯ ДОКУМЕНТУ ДРУК РІШЕННЯ

ГОЛОСУВАННЯ ЗА ПРОЄКТ РІШЕННЯ: № 59-40

Текст:

РІШЕННЯ

сорокова сесія VІІІ скликання

 



від 24.12.2024 р. №______

 

Про звернення депутатів Коростенської міської ради VІІІ скликання щодо недопущення зменшення соціальних гарантій і соціального захисту та порушення прав населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи

 

 З метою недопущення зменшення соціальних гарантій і соціального захисту та порушення прав населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, зважаючи на актуальність та соціальну значимість даного питання, враховуючи рекомендації постійної комісії міської ради з питань бюджету, економіки та комунальної власності,  керуючись ст.ст.8, 16, 22, 43 Конституції України, п.13 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

1.  Підтримати звернення депутатів Коростенської міської ради щодо недопущення зменшення соціальних гарантій і соціального захисту та порушення прав населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи (додається).

 

 2.  Доручити міському голові Москаленку В.В. підписати звернення та направити за належністю. 

 

Міський голова                                                        Володимир МОСКАЛЕНКО

 

 

Секретар міської ради                                                                                                         О. Олексійчук

 

Начальник управління праці 

та  соціального захисту населення                                                                                     І. Єсін           

Начальник відділу організаційного

забезпечення діяльності міської ради                                                                               О. Заєць

Начальник юридичного відділу                                                                                         Т. Камінська





                                                                                                                 



                                                                            Додаток до рішення  40 сесії             

                                                                            Коростенської міської ради

                                                                            VIII скликання  

                                                                            від  24.12.2024 року  № ____

                                               

                                                                            Президенту України

 

Депутатам Верховної Ради України

 

Кабінету Міністрів України

 

Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини

 



 

ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Коростенської міської ради VІІІ скликання щодо відповідності Конституції України (конституційності) абзацу 9 статті 7 та статті 45 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» та недопущення

зменшення соціальних гарантій і соціального захисту та порушення прав

населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи



 

Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави (ст.ст.1, 3 Конституції України).

Стаття 8 Конституції України передбачає – «В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується».

Статтею 22 Конституції України визначено – «Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».

Пряма дія норм Конституції України означає, що ці норми застосовуються безпосередньо. Законами України та іншими нормативно-правовими актами можна лише розвивати конституційні норми, а не змінювати їх зміст. Закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються лише у частині, що не суперечить Конституції України.

Конституція - це особливий інститут правової системи держави, якому належить правове верховенство по відношенню до всіх її актів. Це не просто Закон, а основний Закон країни: закон Законів. Конституція оформляє національну систему права, об’єднує діюче законодавство, визначає основи законності і правопорядку в країні.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.

19.11.2024 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі – Закону).

Нормами статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік», встановлено: «з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2920 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років – 2563 гривні; дітей віком від 6 до 18 років – 3196 гривень; працездатних осіб – 3028 гривень; працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, – 2102 гривні; працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів, – 2102 гривні; працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, – 1600 гривень; осіб, які втратили працездатність, – 2361 гривня; 4 осіб, які втратили працездатність, який застосовується для визначення розміру доплати за проживання на територіях радіоактивного забруднення, в тому числі за рішеннями суду, – 1600 гривень».

Цим же Законом (статтею 8) встановлено з 01.01.2025 мінімальну заробітну плату у місячному  розмірі – 8000 гривень, в той же час розмір мінімальної заробітної плати , який застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рішенням суду, встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму, зазначеного в абзаці дев’ятому статті 7 цього Закону, тобто 1600 гривень.

Визначення прожиткового мінімуму, який застосовується для визначення розміру доплати за проживання на територіях радіоактивного забруднення, в тому числі за рішеннями суду, у значно зменшеному розмірі, суперечить вимогам статті 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15.07.1999

№ 966-ХІV, відповідно до якого прожитковий мінімум – вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров’я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Встановлення різних розмірів мінімальних заробітних плат, що застосовуються як певні величини, не узгоджується із Законом України «Про оплату праці», який не передбачає наявності різних рівнів мінімальних заробітних плат. Встановлення зменшеного розміру прожиткового мінімуму для осіб, які потребують посиленого соціального захисту, суперечить меті запровадження цього стандарту, а також статті 46 Конституції України.

Крім того, застосування зменшеного розміру мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму суперечить статті 43 Конституції України, якою гарантується, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Статтею 45 Закону визначено, що у 2025 році на період дії воєнного стану в Україні, доплата непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов’язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення встановлюється за умови, що такі особи проживали або працювали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26.04.1986 чи у період з 26.04.1986 до 01.01.1993, у зв’язку з чим особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Разом з тим, цією ж нормою встановлено доплату за проживання на зазначених територіях у розмірі 2361 гривня, що також суперечить Конституції України.

Тому, прийняття сказаної норми Закону, а саме: абзацу 9 статті 7 та ст.45 Закону України «Про державний бюджет на 2025 рік» призведе до порушення вищевказаних норм Конституції України та зруйнує систему соціального захисту населення, яке проживає на території радіоактивного забруднення.

Положення статті 16 Конституції України зобов’язують державу нести відповідальність за впровадження системи заходів щодо розв’язання проблем, пов’язаних із забезпеченням захисту прав, інтересів, гарантій, наданих особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та прямо зазначають, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

У рішенні Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 встановлено, що держава може змінювати законодавче регулювання у сфері соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, проте в разі зміни такого регулювання вона не повинна вдаватися до обмежень, що порушують сутність їх індивідуальних прав, а досягнутий рівень соціального захисту має бути збережено.

Зазначаємо та звертаємо увагу на те, що статті 7 та 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» в частині встановлення зменшеного розміру заробітної плати та прожиткового мінімуму для осіб, які проживають на радіоактивно забруднених територіях, а також ч. 1 ст. 45 цього закону в частині встановлення доплати у розмірі 2361 гривні, суперечать нормам статей 8, 16, 22, 43 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, а також рішенням Конституційного суду України, який неодноразово наголошував на недопустимості скасування чи обмеження цих пільг, компенсацій і гарантій без рівноцінної їх заміни, що свідчитиме про відступ держави від її конституційного обов’язку.

Підсумовуючи викладене, з метою недопущення зменшення соціальних гарантій і соціального захисту та порушення прав населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, Коростенська міська рада, -

                                                      

                                                             Просить:

 

1. Вжити заходи щодо недопущення застосування абзацу 9 статті 7 та

статті 45 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік», що стосується виконання рішень судів, які набрали законної сили, про зобов’язання нараховувати та виплачувати підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

2. Звернутися до Конституційного Суду України з конституційним поданням про визнання такими, що не відповідають Конституції України

(є неконституційними) положення абзацу 9 статті 7 та стаття 45  Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік».

 

 

За дорученням депутатів

Коростенської міської ради,

міський голова                                                    Володимир МОСКАЛЕНКО

 

 

Секретар міської ради                                         Олександр ОЛЕКСІЙЧУК



 

 

 

 

 

                                      

 

 

 

 

                                            

 

                                            


ДОДАТКИ

1 Пояснювальна записка.pdf Переглянути