ОПИС ДОКУМЕНТУ
|
Доповідач:
Олексійчук О.С. - секретар міської ради |
|
| Підготував: | Управління економіки |
|---|---|
| Статус: | Прийнятий в цілому |
| Дата: | 12.12.2025 |
ПРОЄКТ РІШЕННЯ
№ 75-52
Про звернення до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо недопущення звуження прав та можливостей фізичних осіб-підприємців, які працюють на спрощеній системі оподаткування

РІШЕННЯ
п’ятдесят друга сесія VІІІ скликання
від 18.12.2025 р. №______
Про звернення до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо недопущення звуження прав та можливостей фізичних осіб-підприємців, які працюють на спрощеній системі оподаткування
Розглянувши звернення суб’єктів малого підприємництва Коростенської міської територіальної громади, щодо оприлюднених Міністерством фінансів України та Кабінетом Міністрів України пропозицій з реформування спрощеної системи оподаткування, враховуючи можливі негативні наслідки запропонованих змін для функціонування суб’єктів підприємницької діяльності, рівня зайнятості населення, надходжень до бюджету громади, з урахуванням ролі малого бізнесу у формуванні економічного потенціалу громади та підтримці соціально важливих ініціатив у період дії воєнного стану, керуючись статтями 25, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації постійної комісії міської ради з питань бюджету, економіки та комунальної власності, міська рада вирішила
ВИРІШИЛА:
1. Підтримати звернення голів громадських організацій «Асоціація «Рада керівників» підприємств та організацій міста Коростеня», «Рада підприємців», «Асоціація приватних підприємців» щодо недопущення скасування або різкого звуження можливостей спрощеної системи оподаткування для фізичних осіб-підприємців.
2. Доручити міському голові підписати звернення Коростенської міської ради до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та направити його за належністю (текст звернення додається) .
Міський голова Володимир МОСКАЛЕНКО
Секретар міської ради О.Олексійчук
Заступник міського голови О.Ясинецький
Начальник управління економіки В.Стужук
Начальник відділу організаційного
забезпечення діяльності міської ради О.Заєць
Начальник юридичного відділу Т. Камінська
Додаток до рішення
52 сесії Коростенської міської ради VIIІ скликання від 18.12.25р.№_____
Президенту України
Володимиру ЗЕЛЕНСЬКОМУ
Голові Верховної Ради України
Руслану СТЕФАНЧУКУ
Прем'єр-міністру України
Юлії СВИРИДЕНКО
Звернення
до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо недопущення звуження прав та можливостей фізичних осіб-підприємців, які працюють на спрощеній системі оподаткування
Коростенська міська рада звертається до Вас з метою недопущення звуження прав та можливостей фізичних осіб-підприємців, які працюють на спрощеній системі оподаткування.
Згідно з Національною стратегією доходів до 2030 року (оприлюдненою Мінфіном наприкінці 2023 р.), урядом пропонується об’єднати 2-гу і 3-ю групи ФОП, встановити диференційовані ставки єдиного податку від 3% до 17% в залежності від виду діяльності та зробити автоматичне застосування порогу реєстрації платником ПДВ (до 1 млн.грн.) для всіх, хто працює на спрощеній системі оподаткування. Крім того, планується звузити КВЕДи для 1-ї групи, перейти від фіксованих ставок до ставок від реального обороту та розширити обов’язковість РРО для суб’єктів на спрощеній системі оподаткування. Ми глибоко стурбовані такими новаціями, які фактично скасовують переваги “спрощеної системи оподаткування” і створюють нерівні умови оподаткування для малого бізнесу.
Конституція України гарантує захист приватної власності і передбачає, що система оподаткування, податки та збори встановлюються виключно законами України. Стаття 41 Конституції підкреслює, що «право приватної власності є непорушним» і ніхто не може бути «протиправно позбавлений права власності». Жорстке підвищення податків і позбавлення ФОП податкових пільг обмежує право підприємців розпоряджатися доходом своєї праці, що суперечить цій статті. Податкова політика – виключно в руках парламенту, а самі податки мають слугувати пропорційному розподілу навантаження.
Відповідно до Податкового кодексу України (глава XIV, ст. 291–300), спрощена система оподаткування (єдиний податок) є спеціальним режимом для малого бізнесу, що має на меті спрощення обліку і звітності. Так, ст. 291 ПКУ встановлює правові основи спрощеної системи оподаткування, критерії та перелік дозволених видів діяльності. Зараз державна політика визначена також Законом «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва», який акцентує на створенні сприятливих умов для МСП, але проєктні ініціативи її нівелюють.
Міжнародні угоди та рекомендації (наприклад, Угода про асоціацію з ЄС, умови нового Меморандуму з МВФ) закликають Україну до підвищення прозорості бази оподаткування. Водночас останні офіційні коментарі фінансових партнерів узгоджують заходи з національними пріоритетами виживання в умовах війни. Зокрема, МВФ у своєму новому фінпакеті 2026–2029 нагадав про необхідність скорочення податкових пільг і реформування спрощеної системи. Однак ці рекомендації передбачають поступовість і ґрунтуються на покращеній якості державного адміністрування. На жаль, у разі негайного і тотального впровадження запропонованих змін ми втрачаємо пропорційність та гармонійність оподаткування. Законодавчий принцип пропорційності передбачає, що ті, хто платить менше зараз (ФОПи), не повинні автоматично отримувати набагато більший тягар, особливо без альтернативних заходів контролю за виведенням доходів в «тінь».
Навіть під час війни судова практика і листи ДПС рекомендували поступову адаптацію малих підприємців, зокрема полегшували переходи на спрощену систему та зупиняли перевірки. Ми вважаємо, що попередні підходи до підтримки спрощеної системи оподаткування були адекватні сьогоденню та повинні лишитися в пріоритеті. Усе це свідчить про певне нівелювання існуючих норм, порушує баланс інтересів, а нові ідеї слід ретельно обговорювати з платниками податків.
Запропоновані жорсткі податкові вимоги до ФОП фактично стимулюватимуть розвиток «тіньового бізнесу». Кількість тіньової економіки може збільшитися на 3–5%, а офіційний ВВП – скоротитися на 1,5–2,5%. Втрата частини малих підприємств означатиме значні втрати робочих місць. Пораховано, що закриття 25–30% ФОПів може залишити без роботи понад мільйон українців (для порівняння, це до 6% всього зайнятого населення України). Бюджет недоотримає не лише прямі податки ФОП, а й податкові й соціальні платежі, які ці підприємці сплачують за себе і за найнятих працівників. Нині близько 1,63 млн. ФОП в Україні забезпечують значну частину малих закупівель і послуг. Зниження їхньої чисельності на третину (а це реалістичний сценарій за новими правилами) матиме ланцюгові негативні наслідки для місцевого попиту, ВВП та соціальної стабільності.
Проведені економічні оцінки демонструють: скасування пільг для ФОП призведе до значних втрат платників податків і бюджету. Нові правила можуть закрити велику частину ФОП: приблизно чверть з тих, хто працює на спрощеній системі оподаткування, не зможуть витримати нового податкового навантаження. В уряді очікують 15–20 млрд.грн. додаткових надходжень на рік, однак незалежні експерти зазначають, що реальний результат може бути протилежним. У підсумку, бюджет ризикує зазнати втрат у розмірі десятків мільярдів гривень щороку.
Запропоноване реформування спрощеної системи оподаткування може спричинити суттєві негативні наслідки для функціонування суб’єктів підприємницької діяльності, рівня зайнятості населення, наповнення місцевих бюджетів та загальної економічної стабільності громад.
Беручи до уваги важливу роль малого бізнесу у формуванні економічного потенціалу Коростенської міської територіальної громади, забезпеченні послуг, створенні робочих місць та підтримці соціально важливих ініціатив у період дії воєнного стану, просимо не допустити звуження прав та можливостей фізичних осіб – підприємців, які спрацюють на спрощеній системі оподаткування, зокрема:
-
Уникнути запровадження обов’язкового ПДВ для всіх ФОПів 2–3 груп, необґрунтованого підвищення ставок єдиного податку (до 17%), звуження переліку дозволених КВЕДів та переходу на повну фіскалізацію без урахування реальних умов ведення малого бізнесу, особливо в умовах воєнного стану.
-
Забезпечити збереження чинної моделі спрощеної системи оподаткування на період воєнного стану та економічної нестабільності, як інструменту підтримки самозайнятості, місцевої економіки та соціальної стійкості громад.
-
Провести широкі публічні консультації, включно з представниками малого бізнесу, місцевого самоврядування, профільних асоціацій та експертного середовища, перед ухваленням будь-яких змін до Податкового кодексу України, що стосуються спрощеної системи оподаткування.
-
Ініціювати проведення круглих столів в обласних центрах країни за участю представників профільних комітетів Верховної Ради України, органів виконавчої влади та малого бізнесу.
-
Закликати органи влади до розроблення альтернативних та збалансованих рішень щодо наповнення бюджету, зокрема шляхом цифровізації адміністративних процедур, посилення контролю за тіньовими схемами, удосконалення адміністрування ПДВ, підвищення порогу реєстрації платником ПДВ з запропонованого 1 млн.грн. до економічно обґрунтованого рівня (3–4 млн.грн.), без надмірного фіскального тиску на дрібних підприємців.
За дорученням депутатів Коростенської міської ради,
міський голова Володимир МОСКАЛЕНКО
Секретар міської ради Олександр ОЛЕКСІЙЧУК

